2. tüüpi diabeet on keeruline krooniline haigus, mis tekib siis, kui organism ei suuda toota piisavalt insuliini või seda tõhusalt kasutada. 2. tüüpi diabeeti põdevad inimesed vajavad ravi, et hoida insuliini- ja veresuhkrusisaldus normis.
Insuliin on hormoon, mida toodab pankreas ja mis reguleerib vere glükoosisisaldust. Kui veres on liiga vähe insuliini, ei suuda organism omastada toiduga saadavat glükoosi. Sellisel juhul suureneb vere glükoosisisaldus ja aja jooksul võib suurenenud veresuhkrusisaldus kahjustada veresooni ning pärssida elundite ja närvide varustamist hapniku ja toitainerikka verega.
2. tüüpi diabeeti põdevad inimesed, kelle organism ei reageeri insuliinile normaalselt või on selle suhtes resistentne, võivad vajada ravimeid, mis aitavad kehal paremini glükoosi töödelda. See võib aidata vältida pikaajalisi tüsistusi.
Pingutame iga päev, et parandada 2. tüüpi diabeeti põdevatele inimestele pakutavaid ravivõimalusi. Uurime põhjalikult kõiki suundi alates tõhusamatest ravimitest kuni nende mugavamate manustamisviisideni.
Meie teadlaste silme ees on lihtne siht – teha kindlaks, millised on veel lahendamata vajadused krooniliste haiguste valdkonnas ja töötada nende jaoks välja uued ravilahendused. Üks selline võimalus on asendada 2. tüüpi diabeedi ravis süstid tablettidega.
Oleme selle eesmärgi nimel tegutsenud pikki aastaid, kuid kitsaskohaks on osutunud seedeelundkond. Alla neelatud bioloogilised ravimid, näiteks insuliin, seeduvad organismis ensüümide toimel täpselt samamoodi, nagu lõhustub toit. Seega tuli meil leida viis bioloogiliste ravimite manustamiseks nii, et need läbiksid seedetrakti ja jõuaksid verre muutumatul kujul.
Meil õnnestus hiljuti tõestada, et glükagoonilaadse peptiidi-1 (GLP-1) sünteetilist versiooni on võimalik manustada ka tabletina. Hormooni GLP-1 toodetakse inimese soolestikus ja see vabaneb toidu mõjul. Vabanenud GLP-1 ergutab insuliini tootmist pankreases, mis omakorda vähendab vere glükoosisisaldust.
Seega valmistasime maailmas esimese GLP-1 retseptori agonisti suukaudse ravimina 2. tüüpi diabeedi raviks. Loodame, et suudame peagi pakkuda laiemat valikut suukaudseid ravimeid. Ja seda mitte ainult diabeedi, vaid ka teiste raskete krooniliste haiguste korral, mida me uurime.
Oleme uuendanud viisi, kuidas insuliini on süstitud pea sada aastat, ajendatuna tugevast soovist teha ravimite manustamine nii lihtsaks ja mugavaks kui võimalik.
Meie lähtekohaks on 2. tüüpi diabeeti põdevad inimesed: kuulame ära nende mured, mis tekivad iseendale ravimite manustamisel, ning püüame mõista, kuidas teha ravi ohutumaks ja lihtsamaks.
Kasutame teaduslikke meetodeid alates antropoloogiast kuni biokeemiani, et koguda andmeid ja omandada kogemusi uurimis- ja tehnoloogiliste oskuste kohta ning suunata oma tegevust.
Seoses 2. tüüpi diabeediga teeme teadustööd alltoodud valdkondades.